Tajniki dobrego domowego pasztetu

Podstawowy składnik uzyskania dowolnego pasztetu to dobre i świeże mięso. Do jego przyrządzenia można użyć zarówno wieprzowinę z wołowiną, drób, mięso z królika, jak i dziczyznę czy ryby.

Do każdej masy pasztetu dodaje się także wątrobę – najlepiej cielęcą lub wieprzową, ewentualnie wątróbki drobiowe. Dzięki temu połączeniu uzyskuje się zarówno lepszy koloryt jak i smak. Nie należy jednak z ilością wątroby przesadzić, aby masa nie stała się gorzkawa. Prawidłowe proporcje to najczęściej podobna ilość wątroby i mięsa. Gdy mięso jest zbyt chude zwiększamy zawartość tłuszczu, dodając trochę słoninki lub tłustej karkówki lub łopatki, aby pasztet nie wyszedł za suchy. Wpłynie to na lepszą konsystencję i „smarowalność” potrawy po jej upieczeniu.

Domowy pasztetPrzyrządzanie rozpoczynamy od ugotowania mięs w wywarze z cebulą i przyprawami (liście laurowe, sól, pieprz, imbir, ziele angielskie). Wywar powinien przykryć zanurzone w nim, uprzednio przygotowane, małe kawałki mięs. Wątrobę wyjmujemy z wywaru bezpośrednio po jego zagotowaniu, aby uniknąć stwardnienia. Ugotowane, odcedzone miękkie mięso przepuszczamy trzy razy przez maszynkę (z gęstym sitkiem) wraz z dwiema suchymi odciśniętymi bułkami, namoczonymi wcześniej w ostudzonym wywarze mięsnym. Dodajemy jeszcze dwa surowe jaja. Bułki i jaja spowodują, że masa stanie się pulchna i dobrze smarowalna. Na koniec doprawiamy wszystko startą gałką muszkatołową. Tak przygotowaną ubitą masę mięsną należy przez około jedną godzinę podgrzewać w przykrytym rondlu na parze i dopiero w drugiej kolejności krótko zapiec (bez przykrycia) w piekarniku w temperaturze około 220 stopni Celsjusza. Uzyskamy w ten sposób chrupiącą skórkę.

Pasztet można podawać zarówno zimny jak i gorący, jako przekąskę lub dodatek do innych zimnych pieczonych mięs. Przyrządzona masa pasztetowa może być wykorzystana także jako nadzienie pasztecików, naleśników czy zapiekanek. Nigdy nie należy przesadzać z ilością dodawanych przypraw i soli, aby nie przesłoniły one naturalnego smaku mięsa. Smacznego!